Kiedy myślimy o danych przestrzennych, jednym z pierwszych formatów, które przychodzą nam na myśl, jest niewątpliwie shapefile (.SHP). Jednakże, jak każda technologia, shapefile ma swoje ograniczenia. W tym wpisie przedstawimy Wam Geopackage (GPKG) – alternatywę, która oferuje znacznie więcej niż klasyczny format SHP. Co zatem wybrać pracując nad danymi przestrzennymi: Geopackage czy Shapefile? Jakie są zalety Geopackage i dlaczego warto rozważyć przejście na ten format?

Shapefile składa się z wielu plików, co może być mylące i nieporęczne. Ograniczenie wielkości do 2 GB może również być problematyczne dla dużych zestawów danych. Tymczasem GPKG to jeden plik, bez ograniczeń dotyczących wielkości.

Geopackage obsługuje zarówno rastrowe, jak i wektorowe dane przestrzenne, co sprawia, że jest bardziej wszechstronny w porównaniu z SHP, który obsługuje tylko dane wektorowe.

Format GPKG jest zgodny z normami Open Geospatial Consortium (OGC), co oznacza, że jest uniwersalny i kompatybilny z wieloma systemami GIS.

Geopackage może przechowywać metadane, style, a nawet wyzwalacze i widoki SQL. Oznacza to, że wszystkie niezbędne informacje są zawarte w jednym pliku, podczas gdy w przypadku SHP metadane są przechowywane osobno.

GPKG oferuje większą kontrolę nad typami danych atrybutów i ich walidacją. W przypadku shapefile’a jesteśmy ograniczeni do podstawowych typów danych i ich długości.

Podsumowując, chociaż shapefile będzie z nami jeszcze przez jakiś czas ze względu na jego szerokie rozpowszechnienie w branży GIS, Geopackage wydaje się być przyszłością w dziedzinie danych przestrzennych. Jego wszechstronność, zgodność i łatwość obsługi czynią go idealnym wyborem dla profesjonalistów GIS oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z geoinformacją.

W naszych mapach wykorzystujemy głównie format .gpkg!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak nasza firma wykorzystuje format Geopackage w praktyce, skontaktuj się z nami! Czekamy na Twoje pytania i uwagi.